Slovníček pojmů

Nabízíme na výběr následující materiály matrací:

 

Studená pěna -zkráceně HR pěna je pěna vyráběna za studena, kde při procesu výroby vznikají otevřené póry, které napomáhají k vysoké prodyšnosti. Tato pěna byla vyvinuta speciálně pro výrobu matrací. Její předností je životnost, komfortnost, tvarovací účinky a prodyšnost. Nejčastěji tuto pěnu potkáte jako nosnou pěnu pod pěnou paměťovou nebo jako zónovou či profilovanou matraci. Matrace ze studené pěny jsou vyráběny bez použití formaldehydů a dalších chemických látek. Matrace ze studené pěny se pružně přizpůsobí každému pohybu. Díky těmto vlastnostem posktují matrace z HR pěny poskytují matrace absolutní komfort a pohodlí.

 

Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna - zkráceně PUR, obecně známá jako molitan. Hlavní výhodou PUR pěny je nízká cena a široká využitelnost ve více oborech. Naopak nevýhodou je nižší prodyšnost díky technologii uzavřeným pórům. Pěna se již řadu let používá k výrobě matrací. Vyrábí se v různých tuhostech, barvách a sílách. Kromě klasické PUR pěny je známá také pojená polyuretanová drť. Tento materiál se využívá k vyztužení jader sendvičových matrací. Pojená polyuretanová drť má vyšší hustotu a tuhost než klasická polyuretanová pěna, její předností je tvarová stálost a pružnost, proto je vhodná i pro polohovatelné rošty. Tato pěna rovněž velmi dobře slouží i jako akustická a tepelná izolace. Výrobci matrací rádi tento název překrývají jinými obchodními názvy pěn jako je například Eliocell, Durén, nebo používají superlativa jako „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o takzvaný molitan, který pro svoje vlastnosti do matrací na každodenní spánek rozhodně nedoporučujeme, její využití je vhodné spíše jako technické, čalounické a průmyslové pěny.

 

Viskoelastická pěna- je to unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se tedy při kontaktu s tělesným teplem a určým tlakem, který je na ni vyvíjen, přizpůsobí anatomii těla. Matrace z líné pěny zabraňuje proleženinám a to díky pomalému vracení se do původního stavu, při kterým nevytváří protitlak. Tento druh pěny stabilizuje tělo v optimální poloze pro sapní, uživatel se během noci méně otáčí což přispívá ke klidnému spánku. Líná pěna také zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Nejčastěji se líná pěna používá pouze jako horní vrstva matrace, pod sebou musí mít vždy nosnou vrstvu a to nejlépe v podobě studené pěny.

 

Latex- latexové nebo také kaučukové matrace, které se vyrábějí kombinací přírodního latexu z tropického stromu kaučukovníku a syntetického kaučuku. U této matrace je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší průtlačnost a prodyšnost matrace. Díky unikátnímu zpracování těchto matrací kopírují Vaší stavbu těla, mají otevřenou buněčnou strukturu, díky které jsou vysoce prodyšné. Mají v sobě antibakteriální složku, která zabraňuje plísním, škůdcům a dalším mikroorganismům. Latexové matrace jsou cenově velmi atraktivní a zaručují dlouholetou životnost. Důležité je závěrem upozornit na alergii, latex je alergenem, ale procento alergiků na kaučuk je velmi malé.

 

RE pěna- nebo také recyklovaná pojená pěna, rekonstituovaná pěna nebo RE-pojená pěna - je vyráběna pojením drcených kousků klasické pěny. Vzhledem ke své hustotě a tvrdosti je vhodná pro výrobu všech druhů čalouněného nábytku a matrací. Její předností je tvarová stálost a pružnost. Prvek vytvořený z této pěny s vložkou z klasické pěny vykazuje parametry podobné jako u kombinace standardní pěny s pružinami. Výhody jsou díky nutné kompresi při výrobě vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhoda je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. Tato pěna se v matracích používá jako prostřední vrstva.

 

Antibakteriální pěna- máte extrémně citlivou pokožku, či jiné zdravotní potíže? Matrace z antibakteriální pěny předčí Vaše požadavky - poskytuje účinnou a především trvalou ochranu proti vyskytujícím se škůdcům, jako jsou bakterie, kvasinky, roztoče, či plísně. Během spánku tvoří tělo pro tyto škůdce živnou půdu díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Pro tyto škůdce díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Tyto matrace jsou ideální volbou pro zákazníky s kožními problémy, alergiky, či astmatiky.