Slovníček pojmů


..


Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna – zkráceně též PUR, obecně známá jako molitan, což je obchodní název pod kterým se pěna vyráběla. Její hlavní výhody jsou nízká cena a široká využitelnost ve více oborech, nevýhoda je v nižší prodyšnosti díky technologii uzavřeného póru, nižší komfortnost a kratší životnost. Tato pěna je dle názvu vyráběna za tepla polyadicí diizokyanátů a dvoj - nebo vícesytných alkoholů za vzniku karbamátové (uretanové) vazby, při výrobě pěnového polyuretanu je důležité uvolňování CO2(díky reakci izokyanatové skupiny s vodou), protože působí jako nadouvadlo.UR pěna neboli polyuretan se používá již řadu let k výrobě matrací. Vyrábí se v různých tuhostech, barvách a sílách. Tak je možné vyrobit matraci podle představ zákazníka. Kromě klasické polyuretanové pěny je známá také pojená polyuretanová drť. Tento materiál se používá k vyztužení jader sendvičových matrací. Pojená polyuretanová drť má vyšší hustotu a tuhost než klasická polyuretanová pěna, její předností je tvarová stálost a pružnost, a proto je vhodná i pro polohovací rošty. Tato pěna rovněž velmi dobře poslouží jako akustická a tepelná izolace. Výrobci matrací rádi tento název překrývají jinými obchodními názvy pěn jako je například Eliocell, Durén, nebo používají superlativa jako „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o takzvaný molitan, který pro svoje vlastnosti do matrací na každodenní spánek rozhodně nedoporučujeme, její využití je vhodné spíše jako technické, čalounické a průmyslové pěny.

Studená pěna – zkráceně HR (high resilient = vysoce odolné) je pěna vyráběna za studena, kde při procesu výroby vznikají otevřené póry (buňky), které napomáhají k dokonalé prodyšnosti. Studená pěna je velmi pružná a nosná pěna s vysokým komfortem a průtlačností cca 70% svého objemu. Vzhledem velmi připomíná molitan, ale již při bližším zkoumání je pěna s většími póry a po doteku je tvárnější a příjemnější na omak. Tato pěna byla vyvinuta speciálně pro výrobu matrací a její předností je životnost, komfortnost, tvarovací účinky a prodyšnost. Nejčastěji tuto pěnu potkáte jako nosnou pěnu pod paměťovou pěnou, nebo jako zónovanou či profilovanou matraci. Matrace ze studené pěny jsou vyráběny bez použití formaldehydů a dalších chemických látek. Proto se také označují vysokou elastickou, prodyšností a otevřenou strukturou. Díky těmto vlastnostem poskytují tělu při spánku absolutní komfort a pohodlí. Matrace ze studené pěny se pružně přizpůsobí každému pohybu. Díky volbě této matrace budete Váš spánek ještě kvalitnější, než dosud.

Studenou pěnu naleznete také v různých modifikacích či vylepšeních jako jsou BIO pěny, či Nawapur s přídavkem přírodních olejů, Avena pěny s vylepšenou elasticitou (tvárností), Cellpur s integrovaným práškem Tencel pro rychlý odvod vody z pěny, nebo Bulltex s pórem ve tvaru mořské houby.

Latex - latexové, nebo také kaučuková matrace, které se vyrábějí kombinací přírodního latexu z tropického stromu kaučukovníku a syntetického kaučuku, velká výhoda latexových matrací jsou delší životnosti, díky velkým objemovým hmotnostem pěny okolo 60kg/m3. Mezi její nevýhody patří nižší prodyšnost, menší průtlačnost (cca 50%), naopak výhodou je již zmíněná životnost a komfortnost (platí pouze pokud použijete lamelový rošt). Latex je vyráběn polymerací ve formě, která díky svému tvarování a výstupkům vytváří v matraci otvory, které nejsou skrz celé jádro, otvory jsou zde pro vyměkčení - zónování matrace a platí čím větší otvor, tím měkčí místo. U této matrace je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší průtlačnost a prodyšnost matrace. Díky unikátnímu zpracování těchto matrací kopírují Vaší stavbu těla, mají otevřenou buněčnou strukturu, díky které jsou vysoce prodyšné. Mají v sobě antibakteriální složku, která zabraňuje plísním, škůdcům a dalším mikroorganismům. Latexové matrace jsou cenově velmi atraktivní a zaručují dlouholetou životnost. Důležité je závěrem upozornit na alergii, latex je alergenem, ale procento alergiků na kaučuk je velmi malé.

RE pěna - nebo také recyklovaná pojená pěna, rekonstituovaná pěna nebo RE-pojená pěna - je vyráběna pojením drcených kousků klasické pěny. S cílem zajistit odpovídající parametry pro její použití. Vzhledem ke své hustotě a tvrdosti je vhodná pro výrobu všech druhů čalouněného nábytku a matrací. Její předností je tvarová stálost a pružnost. Stejně tak jako u klasických pěn, doporučujeme vybírat rebond pěnu podle její hustoty. U sedadel, matrací a prvků opěrek zad doporučujeme hustotu pěny 70 až 140 kg/m³ K výrobě speciálních sedadel doporučujeme kombinovat pěnu typu R s pěnou klasickou. Taková kombinace činí sedadla pružnějšími, pohodlnějšími a odolnějšími vůči únavě materiálu během dlouhodobého používání. Prvek vytvořený z této pěny s vložkou z klasické pěny vykazuje parametry podobné jako u kombinace standardní pěny s pružinami. Výhody jsou díky nutné kompresi při výrobě vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhoda je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. Tato pěna se vyrábí z odřezků, špatně vypěněné pěny a recyklovaného odpadu (například ze starých sedaček autovraků, starých matrací), je určité riziko, že pěna může obsahovat i části skla, drátky či jiný odpad, proto se v matrací používá jako prostřední vrstva, nikoliv jako horní vrstva matrace, tyto matrace patří k cenově velmi výhodným a tvrdým. RE pěna má své využití spíše jako technická pěna, velmi dobře také pohlcuje zvuk, takže se používá k odhlučnění ve stavebnictví.

Viscoelasická pěna - líná pěna s paměťovým efektem. Paměťová pěna byla vyvinuta v roce 1966 na základě smlouvy NASA s Ames Research Center na zlepšení bezpečnosti polštářů letadel. Pěna byla vytvořena krmením plynu do polymerní matrice, pěna má otevřenou buněčnou pevnou strukturu, která odpovídá tlaku proti němu, ale pomalu se vrátí zpět do svého původního tvaru. Paměťová pěna se používá ve zdravotnictví pro svoje nízké bodové tlaky(dekubity), pěna je takzvaně antidekubitní a nezpůsobuje proleženiny, je vhodná i pro onemocnění páteří. Používá se také pro výrobu polštářů, které mohou zmírnit chronickou bolest krční páteře. Dnes v matracích naleznete nejčastěji takzvanou druhou generaci pěny s většími póry zvyšující prodyšnost a odvod tepla. Za velký krok k prodyšnosti je považována perforace pěny, otvory napomáhají ke špičkovému odvodu tepla a dokonalé prodyšnosti. Výhodou materiálu jsou dokonalá tvárnost pěny pro dokonalé obtvarování kontury těla, zdravotní vlastnosti, komfort, životnost a prodyšnost(neplatí pro všechny typy visco pěn), nevýhodou je cena a u určitých typů visco pěn i prodyšnost. Líná pěna se používá pouze jako horní tvarovací vrstva matrace, pod sebou musí mít vždy nosnou vrstvu, nejlépe v podobě studené pěny(kvalitní visco pěna by měla mít stejně kvalitní nosnou pěnu).

Antibakteriální pěna - Máte extrémně citlivou pokožku, či jiné zdravotní potíže? Matrace z antibakteriální pěny předčí Vaše požadavky - poskytuje účinnou a především trvalou ochranu proti vyskytujícím se škůdcům, jako jsou bakterie, kvasinky, roztoče, či plísně. Během spánku tvoří tělo pro tyto škůdce živnou půdu díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Pro tyto škůdce díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Tyto matrace jsou ideální volbou pro zákazníky s kožními problémy, alergiky, či astmatiky.