Jak si správně vybrat

 

Kvalita spánku závisí především na tom jakou matraci zvolíme. Naše požadavky jsou sice individuální, ale i přes to platí pár základních pravidel výběru, kterými bychom se měli řídit.

 

1. Dbejte na správnou tvrdost matrace.

Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější aspekty při výběru matrace. Lidé jsou zvyklí si matraci vybírat dle tuhosti jejich předchozí matrace. Nicméně při výberu té správné tuhosti platí, že by si ji měl člověk vybírat dle jeho váhy. Platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat matrace tvrdší, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat z matrací měkčích. Je důležité, aby byla páteř matrací podepřena a udržela ji při spánku v jejím přirozeném tvaru. Meziobratlové ploténky se mohou uvolnit a nedochází k jejich deformaci a následné bolesti zad.


V našem e-spohu můžete najít měkké- až tvrdé matrace.

 

 

2. Materiál matrace

Nabízíme na výběr následující materiály matrací:

 

Studená pěna- zkráceně HR pěna je pěna vyráběna za studena, kde při procesu výroby vznikají otevřené póry, které napomáhají k vysoké prodyšnosti. Tato pěna byla vyvinuta speciálně pro výrobu matrací. Její předností je životnost, komfortnost, tvarovací účinky a prodyšnost. Nejčastěji tuto pěnu potkáte jako nosnou pěnu pod pěnou paměťovou nebo jako zónovou či profilovanou matraci. Matrace ze studené pěny jsou vyráběny bez použití formaldehydů a dalších chemických látek. Matrace ze studené pěny se pružně přizpůsobí každému pohybu. Díky těmto vlastnostem posktují matrace z HR pěny poskytují matrace absolutní komfort a pohodlí.

 

Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna- zkráceně PUR, obecně známá jako molitan. Hlavní výhodou PUR pěny je nízká cena a široká využitelnost ve více oborech. Naopak nevýhodou je nižší prodyšnost díky technologii uzavřeným pórům. Pěna se již řadu let používá k výrobě matrací. Vyrábí se v různých tuhostech, barvách a sílách. Kromě klasické PUR pěny je známá také pojená polyuretanová drť. Tento materiál se využívá k vyztužení jader sendvičových matrací. Pojená polyuretanová drť má vyšší hustotu a tuhost než klasická polyuretanová pěna, její předností je tvarová stálost a pružnost, proto je vhodná i pro polohovatelné rošty. Tato pěna rovněž velmi dobře slouží i jako akustická a tepelná izolace. Výrobci matrací rádi tento název překrývají jinými obchodními názvy pěn jako je například Eliocell, Durén, nebo používají superlativa jako „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o takzvaný molitan, který pro svoje vlastnosti do matrací na každodenní spánek rozhodně nedoporučujeme, její využití je vhodné spíše jako technické, čalounické a průmyslové pěny.

 

Viskoelastická pěna-je to unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se tedy při kontaktu s tělesným teplem a určým tlakem, který je na ni vyvíjen, přizpůsobí anatomii těla. Matrace z líné pěny zabraňuje proleženinám a to díky pomalému vracení se do původního stavu, při kterým nevytváří protitlak. Tento druh pěny stabilizuje tělo v optimální poloze pro sapní, uživatel se během noci méně otáčí což přispívá ke klidnému spánku. Líná pěna také zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Nejčastěji se líná pěna používá pouze jako horní vrstva matrace, pod sebou musí mít vždy nosnou vrstvu a to nejlépe v podobě studené pěny.

 

Latex- latexové nebo také kaučukové matrace, které se vyrábějí kombinací přírodního latexu z tropického stromu kaučukovníku a syntetického kaučuku. U této matrace je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší průtlačnost a prodyšnost matrace. Díky unikátnímu zpracování těchto matrací kopírují Vaší stavbu těla, mají otevřenou buněčnou strukturu, díky které jsou vysoce prodyšné. Mají v sobě antibakteriální složku, která zabraňuje plísním, škůdcům a dalším mikroorganismům. Latexové matrace jsou cenově velmi atraktivní a zaručují dlouholetou životnost. Důležité je závěrem upozornit na alergii, latex je alergenem, ale procento alergiků na kaučuk je velmi malé.

 

RE pěna - nebo také recyklovaná pojená pěna, rekonstituovaná pěna nebo RE-pojená pěna - je vyráběna pojením drcených kousků klasické pěny. Vzhledem ke své hustotě a tvrdosti je vhodná pro výrobu všech druhů čalouněného nábytku a matrací. Její předností je tvarová stálost a pružnost. Prvek vytvořený z této pěny s vložkou z klasické pěny vykazuje parametry podobné jako u kombinace standardní pěny s pružinami. Výhody jsou díky nutné kompresi při výrobě vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhoda je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. Tato pěna se v matracích používá jako prostřední vrstva.

 

Antibakteriální pěna  máte extrémně citlivou pokožku, či jiné zdravotní potíže? Matrace z antibakteriální pěny předčí Vaše požadavky - poskytuje účinnou a především trvalou ochranu proti vyskytujícím se škůdcům, jako jsou bakterie, kvasinky, roztoče, či plísně. Během spánku tvoří tělo pro tyto škůdce živnou půdu díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Pro tyto škůdce díky vylučování potu a částic odumřelé kůže. Tyto matrace jsou ideální volbou pro zákazníky s kožními problémy, alergiky, či astmatiky.

 

 

3. Hmotnost zákazníka

Při výběru té správné matrace je potřeba přihlédnout k hmotnosti zákazníka. Jedním z parametrů, na který by měli zákazníci dávat pozor, je výška jádra matrace. Pro lepší orientaci se můžete u konkrétní matrace dočíst o doporučené hmotnosti. Nezapomenout na tento krok při výběru matrace je důležité, protože je potřeba, aby matrace měla zachovány všechny svoje ortopedické vlastnosti.

 

 

4. věk zákazníka

Kvalitní spánek potřebujeme všichni nehledě na věk. Nicméně při výběru matrace je potřeba věk zohlednit. Děti potřebují pro zdravý růst a správný vývoj spíše pevnější matraci střední tvrdosti, naopak mladí lidé si často vybírají matrace tužší. Čím je člověk starší, měl by používat měkčí a elastičtější matrace.

 

 

 

5. Potahový materiál

 

Potah matrace je součástí každé matrace a měl by splňovat následující charakteristiky. Prvním důležitým faktorem jsou hygienické a konfekční vlastnosti. Dalším aspektem je zajištěoptimální cirkulace vzduchu a v neposlední řadě zajištění suchého a příjemného klima spánku. V našem e-shopu si můžete vybrat různé potahy.

 

 

 

6. Uložení matrace

 

Abychom dosáhli ortopedických vlastností a optimální vzdušnosti je potřeba zvolit vhodnou podložku, nejlépe pevný rošt či rošt polohovatelný. Nedoporučujeme mít matraci položenou na souvislé desce, protože pak matrace nedýchá, drží se v ní vlhkost a mohou se v ní množit bakterie.

 

 

7. Cena

 

Při výběru matrace by měla být na prvním místě kvalita a pak až cena. Cena matrace roste úměrně s kvalitou matrace.